İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ    

Mezarlık Bilgi Sistemi;   

Sistem 4 bölümden oluşmaktadır.

1-      Mezarlık Sorgulama

2-      Defin İşlemleri

3-      Genel Bilgi

4-      Yardım / İletişim    

Bölümler hakkında açıklamalar aşağıda verilmiştir.                                                        

Kabir Sorgulaması Nasıl Yapılır?

1-      MEZARLIK SORGULAMA

“Mezralık Sorgulama” butonuna tıklanarak sisteme girilir. Ekranın sol tarafında bulunan “Mezarlık Bilgi Sistemi” penceresindeki sorgulama kriterleri doldurularak (Ad ve Soy ad doldurulması zorunludur..) ARA butonuna basılır. İzmir İl sınırlarındaki tüm mezarlıklarda arama yapılır. Mezarlık kayıtlarında olmayan veya eşleştirilemeyen mevta olması durumunda kullanıcı uyarılır.

mezarlık.jpg

 

Sorgulama sonucunda bulunan kayıtlar “Mezarlık Bilgi Sistemi” penceresinin altında listelenir. Bu listede aranılan kişinin hangi mezarlığa defnedildiğini öğrenebilirsiniz. Sisteme kayıtlı 12 mezarlık için (Bornova Kokluca Mezarlığı, Bornova Yeni Mezarlık, Kemalpaşa Cennetbahçesi, Buca Gökdere Mezarlığı, Eski Foça Yeni Halk Mezarlığı, Eski Bornova Mezarlığı, Karabağlar Paşaköprü Mezarlığı, Yeni Buca Mezarlığı, Bayraklı Doğançay Mezarlığı, Bornova Işıkkent Mezarlığı, Bornova Pınarbaşı Mezarlığı, Karşıyaka Soğukkuyu Mezarlığı) konum ve mezar yeri fotoğraf bilgisi görülebilmekte ayrıca kısa yol analizi yapılabilmektedir. İstenildiği taktirde kroki çıktısı alınabilmektedir. Aranılan mefta Coğrafi Mezarlık Bilgi Sisteminde kayıtlı ise  listede mefta bilgisinin sonunda “Mezara yaklaş mezarlık.jpg” ve “Yol tarifi al mezarlık.jpg” butonları yardımıyla mefta nın bulunduğu konuma yaklaşılabilir, mezarlık içinde en kısa yol tarifini alınabilir. Ancak Coğrafi Mezarlık Bilgi Sisteminde kayıtlı değil ise yalnızca mevtanın defnedildiği mezarlık alanı, doğum ve ölüm tarihleri listelenir.

mezarlık.jpg

Ekranın sağ köşesinde bulunan“Bu Hafta Ölenler mezarlık.jpg” butonuna basıldığı takdirde gün içinde defnedilenlerin hangi mezarlığa defnedildiği bilgisine ulaşılacağınız pencere açılacaktır.

Daha detaylı bilgiye ulaşmak için arama sonuçlarından bulmuş olduğunuz kabirde“Mezara yaklaş mezarlık.jpg”  butonu ile seçilen kabir üzerine gelerek kabrin tıklanması ile “Detay Bilgi” penceresi açılır. Bu pencerede mevtaya ait daha detaylı bilgiye ve kabir fotoğrafına ulaşabilir, ayrıca “Detay Bilgi” penceresinin en altında “Kısa yol Analizi” butonuna basılarak mezar içinde en kısa yol tarifi alınabilmektedir. En kısa yol güzergahının çıktısını almak için ekranın sağ üst köşesinde bulunan mezarlık.jpg butonuna basılarak yol güzergahının çıktısı alınabilir.  Ayrıca yine sağ üst köşede bulunanmezarlık.jpg butonuna  basılarak ekrana yaklaşılır yada  uzaklaşılır, sağ köşede bulunan“Ekran Temizle mezarlık.jpg” butonuna basılarak kısa yol analizi ekrandan temizlenir ve  “Tam Görünüm mezarlık.jpg”  butonuna basarak ana ekrana geri dönülür.

mezarlık.jpg 

2-      DEFİN İŞLEMLERİ BÖLÜMÜ

Bir yakınınız vefat ettiğinde yapmanız gerekenler hakkında bilginin bulunduğu bölümdür.

3-      GENEL BİLGİ BÖLÜMÜ

Coğrafi Mezarlık Bilgi Sistemi projesi nedir? Ne amaçla hazırlandığı bilgisi bulunur.

4-      YARDIM / İLETİŞİM BÖLÜMÜ

Programın kullanımı hakkında bilgi verir. Soru ve önerileriniz için ve mevta bilgilerindeki hatalar için iletişim adresi bulunur.

Her türlü soru ve önerileriniz için ve mevta bilgilerindeki hatalar için him@izmir.bel.tr adresine mail gönderebilirsiniz.

 

 

 

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Mezarlıklar Dairesi Başkanlığı; yetkili merci tarafından (hastane, aile hekimi, belediye tabipleri) ölüm belgesi düzenlenen cenazelerin gömülmesine izin vermek, belediyece mezarlık olarak belirlenen alanlar dışında cenaze gömdürmemek, tüm cenazeleri dini vecibeler dahilinde defne hazırlamak ve defnetmek, usullere uygun cenaze yıkama yerleri tesis ve idare etmek, yeni mezarlık alanları tespit ve ilan edip, ruhsat almak, mezarlıkların bakım ve muhafazası için gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamakla görevlidir.


ADRES: Gaziler Cad. No:325 Yenişehir / Konak-İZMİR

CENAZE İHBAR: ALO 188 (24 saat)

Tel: Tel: 293 43 15 - 293 43 16 - 293 35 26

Faks: 293 43 07 - 293 43 43